Gadu no gada peldsezonā aktualizējas jautājumi par ūdens kvalitāti ūdenskrātuvēs – upēs, ezeros un jūrā. Lai cik rūpīgi atbildīgās institūcijas veiktu savu darbu, ja mērījumi tiek veikti manuāli, nav iespējams priekšlaicīgi paredzēt ūdens kvalitātes pasliktināšanos. Tiek konstatētas sekas un informācija ir novēlota.
Ūdenskrātuvju, to skaitā peldvietu, galvenie piesārņotāji ir aļģes un neattīrīti notekūdeņi. Aļģu masveida attīstību veicina silts bezvēja laiks, ar ūdens temperatūru virs 16°C, un daudz barības vielu. Lielāko ieteikmi atstāj slāpekļa un fosfora savienojumi, kas ūdenstilpēs nonāk no lauksaimniecības zemēm, tāpat arī no lietus ūdeņiem, sadzīves notekūdeņiem, neapēstas zivju barības u.c. Aļģes var producēt spēcīgus toksīnus, kas var saindēt un pat nogalināt citus organismus – gliemjus, zivis, putnus un jūras zīdītājus. Ar aļģu toksīniem var saindēties jebkurš dzīvnieks, kas ziedēšanas laikā peldas un dzer ūdeni no ūdenstilpes. Arī cilvēks var nopietni saindēties ne tikai peldoties un norijot ūdeni, bet arī lietojot uzturā saindētās zivis, gliemenes vai dzer neattīrītu ūdeni.
Uzņēmums WILL Sensors sadarbojas ar ASV ražotāju IN-SITU, kas izstrādā un ražo mūsdienīgus, vienkārši lietojamas, bet augstas precizitātes zondes, kas veic mērījumus: ūdens temperatūru, pH, vadītspēju, izšķīdušo skābekli, sāļumu, duļķainību, nitrātus, amonjaku un amoniju, jēlnaftas produktu klātesamību, FDOM, hlorofilu-a, fikocianīnu, fikoeritrīnu, rodamīnu, fluoresceīnu.
Ar šādu zondi aprīkots speciālists pāris minūtēs var noteikt ūdens kvalitāti, un tikai ārpusnormas gadījumos ņemt paraugus un vest uz laboratoriju.
Vēl labākam rezultātam, zondes var atstāt uz sezonu pastāvīgai mērīšanai un attālinātai datu uzraudzībai, izbraucot uz vietas tikai saņemot rādījumus, kas neatbilst normai.

Viss darbs notiek ar zondi un viedierīci, kurā lejupielādēta bezmaksas IN-SITU aplikācija. Kā arī ar on-line programmatūras palīdzību, kurā reālā laikā var sekot datiem, saņemt SMS vai Epasta ziņojumu par āpusnormas mērījumiem.
Dati tiek saglabāti atmiņā pa noteikto laika periodu, veidojot automātiskas atskaites un izceļot kritiskās robežas.

Lai iepazītos ar detalizētu informāciju un mūsu pieredzi, uzstādīšanas vietām Latvijā, droši rakstiet will@willsensors.lv vai zvaniet IN-SITU speciālistam Ritvaram un saņemiet konsultāciju.
IN-SITU savā mājas lapā angļu valodā piedāvā:
webinārs par HAB monitoringu
https://in-situ.com/en/webinar-challenges-and-solutions-to-effective-harmful-algal-bloom-monitoring 
informācija par zondēm
https://in-situ.com/en/products/water-quality/multiparameter-sondes